Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

O instytucji

Historia Gminnej Biblioteki Publicznej w Lnianie

Zaczęło się od społeczeństwa, w którym zrodziła się potrzeba czytania, wkraczania w inny świat – świat książek, przemierzania go u boku bohaterów i doznawania nowych wrażeń. Chcąc zaspokoić tę potrzebę, na mocy dekretu z dnia 17 kwietnia 1946 roku powołującego do życia Krajową Sieć Bibliotek Publicznych utworzona została w roku 1950 placówka biblioteczna w Lnianie. Dokładnej daty założenia biblioteki nie można w sposób namacalny udokumentować. Podstawą do jej ustalenia stały się pierwsze wpisy do księgi inwentarzowej oraz wspomnienia pierwszej bibliotekarki. Od momentu podjęcia kroków w celu utworzenia placówki czyli zebrania księgozbioru i nadania numerów inwentarzowych (luty 1950 rok), „mija trochę czasu” - jak wspomniała pierwsza bibliotekarka pani Ksaweryna Iwanicka. ”Oficjalnie działalność biblioteki rozpoczęła się w pierwszych dniach maja 1950 roku”.

Pierwszą organizatorką biblioteki była Pani Ksaweryna Iwanicka, która w trudnych warunkach „odgrzebywała” ocalałe po drugiej wojnie światowej pozycje książkowe poniewierane po strychach i piwnicach: „Z moich rodzinnych stron przywiozłam sporo książek i podarowałam je na rzecz nowo powstającej biblioteki, która stała się moim głównym celem życiowym”.

Biblioteka umieszczona została w tzw. Prezydium, które zajmowało pomieszczenia w budynku dawniejszej plebanii, później było to miejsce przeznaczane na izbę porodową, następnie ośrodek zdrowia. Pani Iwanicka pracowała społecznie przez 12 lat, zakładając w tym czasie 9 punktów bibliotecznych: w Błądzimiu, Jeziorkach, Dębowie, Mukrzu, Siemkowie, Wętfiu, Lubodzieżu, Brzemionach i Cisinach.

W 1962 roku bibliotekarskie obowiązki objęła młoda i pełna zapału Hanna Kutowska, jednakże śmierć przerwała jej działalność, w tym samym roku stanowisko jej obejmuje Józefa Kutowska. Następuje zmiana lokalu biblioteki, którą przeniesiono do domu pani Józefy przy ulicy Jeziornej. Tegoż roku biblioteka liczyła już ponad 5250 woluminów. Corocznie księgozbiór się powiększał, wzrastało czytelnictwo o czym świadczyły coraz to liczniejsze wypożyczenia. Na półkach pojawiały się dzieła ówczesnych pisarzy polskich jak i zagranicznych. W 1972 roku ponownie przeniesiono bibliotekę do tzw,. „Agronomówki”, a funkcję kierownika biblioteki powierzono pani Jolancie Rymarskiej-Wamke. Powiększyła się powierzchnia użytkowa biblioteki, systematycznie wzrastał księgozbiór, który w roku 1975 liczył 12200 woluminów. Już od początku swego istnienia starano się skutecznie przyciągać rzesze czytelników poprzez liczne wystawki, gazetki, odczyty dla dzieci. Zastosowane formy propagowania czytelnictwa w latach 70. niewątpliwie wpływały na systematyczność wypożyczeń w placówce.

W 1977 roku biblioteka otrzymuje nowy lokal w Urzędzie Gminy o powierzchni 25m2. Następuje kolejna zmiana kierownika, stanowisko bibliotekarki obejmuje pani Anita Grabowska-Spadło, która pracuje na tym stanowisku przez 7 lat. W tym czasie dochodzą nowe formy działalności biblioteki takie jak wyświetlanie przezroczy dla dzieci, różnego typu dyskusje i pogadanki podtrzymujące poziom wypożyczeń i odwiedzin w bibliotece. W tym czasie placówka otrzymuje dodatkowo pomieszczenie o wymiarach 25m2 co pozwala na utworzenie kącika czytelniczego z dwoma miejscami dla czytelników. Należy też wspomnieć, iż do roku 1975 biblioteka w Lnianie podlegała Bibliotece Rejonowej w Świeciu, a od 1976 przeszła pod opiekę merytoryczną Biblioteki Rejonowej w Tucholi. W tym samym czasie punkt w Błądzimiu pod kierownictwem Józefy Urban przekształcono w filię biblioteczną.

W 1984 roku następuje kolejna zmiana kierownika biblioteki. Funkcję tę obejmuje pani Iwona Cynarzewska. Stan księgozbioru w bibliotece wynosi już 16562 wol. Od pierwszych dni pracy kładzie duży nacisk na propagowanie książki, w szczególności wśród dzieci i młodzieży. Czytelnicy przyciągani są do placówki różnorodnymi formami zajęć propagującymi czytelnictwo. Tworzy się Koło Miłośników Książki, dzięki któremu spotykają się dzieci i opiekunowie podczas wakacji letnich, ferii zimowych i w okresie jesiennym w celu spędzenia wolnego czasu z książką.

Od 1984 roku biblioteka systematycznie wzbogaca swój księgozbiór. Dokonując analizy czytelnictwa, zapotrzebowań czytelniczych, stosując ankiety czytelnicze i wywiady indywidualne dokonuje się celnych zakupów dostosowanych do zapotrzebowania lokalnego środowiska. Wzrasta w dużym stopniu w porównaniu z poprzednimi latami czytelnictwo i ilość wypożyczanych książek. Następuje rozszerzenie działalności kulturalno-oświatowej o ciekawe formy pracy z czytelnikiem (dyskusje o książkach, lekcje tematyczne i biblioteczne, spotkania z ciekawymi ludźmi, pokazy bajek).

Doceniona w roku 1986 placówka otrzymuje wysoką ocenę w ramach kontroli Głównej Inspekcji Terenowej, bierze czynny udział w imprezach okolicznościowych, organizuje liczne kiermasze książek, konkursy plastyczne, wieczorki poezji, projekcje filmów wideo, wycieczki dla dzieci i dorosłych do różnych miast i bibliotek oraz wycieczki piesze i rowerowe do ciekawych miejsc wraz z organizacją biwaków bibliotecznych. Placówka na stałe zaczyna się wpisywać na mapie kulturalnej Gminy.

Zbliża się końcówka roku 1986, zapadają decyzje o konieczności przeniesienia biblioteki do innego pomieszczenia z przyczyn organizacyjnych, jakie wówczas zachodziły w Polsce. Pomieszczenia zajmowane w tym czasie przez placówkę były potrzebne do utworzenia dodatkowych biur w urzędzie gminy do dyspozycji przedstawicielstwa ówczesnej władzy politycznej. W szybkim tempie i w bardzo trudnych warunkach biblioteka zostaje przeniesiona do pomieszczenia w prywatnym budynku przy ulicy Kościelnej o znacznie obniżonym standardzie użytkowym. Ciasna, słabo oświetlona o zaledwie 32m2 powierzchni użytkowej placówka nie rezygnuje z dotychczas prowadzonych form działalności. Następne lata to wzmożona praca w zakresie poprawy standardu technicznego i wizualnego placówki, praca z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w celu utrzymania wskaźników liczby czytelników i wypożyczeń. To wówczas placówka wprowadza dodatkowe formy działań takie jak wypożyczanie czasopism i prasy codziennej do domu, usługi miniksięgarni, nawiązuje współpracę z sołectwami gminy Lniano, by wesprzeć działalność punktów bibliotecznych i filii w Błądzimiu. W 1987 roku biblioteka uzyskuje dodatkowy etat, co umożliwia zatrudnienie na ¾ etatu pani Aliny Dyguły na stanowisku bibliotekarza, która obsługuje czytelników i wspomaga rozwój biblioteki do roku 2004.

W 1988 roku księgozbiór łącznie z istniejącą filią w Błądzimiu wynosi 17736 woluminów (w tym GBP Lniano 14448, filia w Błądzimiu 3288 woluminów).

W 1990 roku zostały zorganizowane pierwsze obchody jubileuszowe istnienia biblioteki z okazji 40-lecia jej działalności. Placówka po raz pierwszy zorganizowała imprezę na tak szeroką skalę dla swych czytelników i miłośników kultury. Honorowymi gośćmi były ówczesne władze, byłe bibliotekarki, przedstawiciele bibliotek gmin ościennych i Rejonowej Biblioteki w Tucholi.

Pod koniec roku 1990 biblioteka ponownie zmienia swoją siedzibę. Przenosi się ją do lokalu Kółka Rolniczego, w dużym oddaleniu od centrum wsi. Pogarsza się sytuacja finansowa, wprowadzane ograniczenia w budżecie powodują likwidację części punktów bibliotecznych i zawiesza się działalność filii bibliotecznej w Błądzimiu. Nieoczekiwanie władze gminy postanawiają ponownie zaoszczędzić na budżecie kultury, likwidując ostatecznie filię w Błądzimiu. Likwidacja ta była przyczyną licznych protestów, jednakże w tamtym czasie nie było możliwości na reaktywację filii. Pada również cień obawy o istnienie samej macierzystej placówki jaką jest Gminna Biblioteka Publiczna. Wszelkie działania podejmowane w tym czasie skupiają się na utrzymaniu głównej placówki oraz pozostałych 3 punktów bibliotecznych w Mukrzu, Siemkowie i Wętfiu.

Z dniem 11 listopada 1991 roku następuje ponowna zmiana siedziby placówki, która wraca do budynku Urzędu Gminy zajmując powierzchnię 50m2.

W roku 1993 stan księgozbioru wynosił 17027 woluminów. Pomimo malejących środków na zakup nowości książkowych placówka utrzymuje z trudem poziom czytelnictwa.

Lata 1994 i 1995 to w dalszym ciągu problemy finansowe. Z powodu braku środków finansowych zlikwidowano ostatecznie działające jeszcze punkty biblioteczne, rezygnuje się z połowy zamawianych dotychczas czasopism dla dzieci i dorosłych. Poziom zakupu książek mimo tak ciężkiej sytuacji jest w miarę stabilny i czytelnicy nie odczuwają zbytnio braków finansowych występujących na zakup nowości wydawniczych dla placówki. Struktura księgozbioru w porównaniu do bibliotek z gmin ościennych utrzymuje się mimo wszystko na poziomie dobrym, gdzie w 1994 roku zakupiono 364 woluminy, zwiększając tym samym księgozbiór do liczby 17391. Rok 1995 to ponowne zagrożenie w postaci zapowiedzi likwidacji etatu bibliotekarza w GBP Lniano. Budżet jest systematycznie obniżany środki przeznaczane na funkcjonowanie placówki powodują coraz częściej pojawiające się obawy o prawidłowe funkcjonowanie placówki.

Lata 1996 – 1999 to okres znacznej poprawy w finansowaniu działalności biblioteki. Podtrzymując szeroki wachlarz działań placówki pod kątem organizacji różnych przedsięwzięć kulturalnych, promujących czytelnictwo, placówka wypracowuje jednak w lokalnym środowisku dużą aprobatę i uznanie władz samorządowych. Środki przeznaczane na jej działalność stają się w miarę wystarczające, by dokonać drobnych remontów i zakupu podstawowego sprzętu bibliotecznego. Czytelnictwo pomimo trudności finansowych na zakup nowości w latach poprzednich, zaczyna rozwijać się obiecująco. Odnotowano w 1996 roku 827 czytelników, którzy wypożyczyli 10689 książek. Placówka włącza się w życie społeczne, organizując m.in. różne imprezy środowiskowe: Wigilie dla osób samotnych, jasełka, akcje świątecznej pomocy, wycieczki, konkursy plastyczne i ekologiczne, np. wprowadza się konkurs na najładniejszą posesję w gminie Lniano pn. „Posesja”, szuka pomocy i dotacji z różnych źródeł m.in. takich jak Fundacja Pomocy Bibliotekom, w ramach której otrzymuje wsparcie w postaci książek przeznaczonych na nagrody dla czytelników. Lokal biblioteki zyskuje na funkcjonalności i wizualnym wyglądzie poprzez wymalowanie pomieszczeń, założenie nowej wykładziny podłogowej, zakupienie nowych regałów bibliotecznych i sprzętu nagłaśniającego. Od tego czasu placówka zaczyna tętnić tym samym, ale „świeższym” życiem.

W latach 90-tych pomimo wielu ograniczeń finansowych i stale malejących środków przeznaczonych na zakup książek księgozbiór biblioteki w 1999 roku wynosił 18792 woluminy.

Lata 2000 – 2003 to okres systematycznego wzrostu czytelnictwa i wypożyczeń. W roku 2000 odnotowano już 1084 czytelników, którzy wypożyczyli 13653 woluminy. Tego samego roku powstaje również nowa inicjatywa w działalności placówki. Ogłoszono pierwszą edycję cyklicznych wystaw prac lokalnych twórców nieprofesjonalnych z myślą o zachowywaniu tradycji i zainteresowań naszych mieszkańców pod wspólnym hasłem „Moje hobby może stać się twoim”. Pozyskane dotacje celowe z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwalają na zwiększenie zakupów nowości książkowych. Również w 2000 roku mija 50. rocznica istnienia GBP w Lnianie, z okazji której w dniu 8 maja odbyła się uroczystość jubileuszowa z udziałem przedstawicieli władz samorządowych gminy na czele z panią wójt Zofią Topolińska oraz Przewodniczącym Rady Gminy panem Janem Podwalskim, przedstawicieli Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy z panią dyrektor Ewą Stelmachowską i kierownikiem działu instrukcyjno-metodycznego Danutą Kaczmarek. Zaproszone byłe bibliotekarki i długoletni czytelnicy na uroczystości otrzymali nagrody i podziękowania za wkład pracy i uczestnictwo w życiu kulturalnym placówki.

Rok 2002 to rok zapowiadający zmiany, które były ciekawe, innowacyjne, ale zarazem budzące dużo obaw, czy placówka sprosta podejmowanym przedsięwzięciom.

Stan księgozbioru tego roku to 19567 woluminów. Odnotowano ponowny wzrost czytelnictwa i wypożyczeń (liczba czytelników - 1087 osób, liczba wypożyczonych książek - 16386 woluminów).

Przełomem w działalności Gminnej biblioteki Publicznej w Lnianie oraz inicjacją nowych doświadczeń stała się data ogłoszenia konkursu o granty. Idea ta zrodziła się w ministerstwie gospodarki i polityki społecznej, które jednocześnie objęło mecenat nad inicjatywą powstania Centrów Informacji. Wielu spośród 716 wnioskodawców pierwszej edycji konkursu reprezentujący organizację i instytucje z całej Polski z nieukrywaną zazdrością spoglądało na szczęśliwców, którzy w liczbie 104 otrzymali dofinansowanie na tworzenie Gminnych Centrów Informacji. W tym też gronie znalazła się gmina Lniano, która jako jedyna w powiecie świeckim wygrała konkurs i otrzymała 60 tys. złotych na stworzenie ww. centrum.

6 grudnia 2002 roku był dniem zwieńczenia pracy włożonej w redagowanie wniosku i projektu pn. „Skok-szkoła-praca”. Profesjonalizm z jakim potraktowano konkurs, czas poświęcony na szczegółowe opracowanie wniosku zaowocował wyborem naszej gminy i naszej biblioteki przyznaniem grantu na urzeczywistnienie tego, co do tej pory znajdowało się na papierze. „Skok-szkoła-praca” to hasło, na którym biblioteka oparła i scharakteryzowała swoją nową działalność. To słowa kluczowe, które mówią o sensie instytucji, której priorytetem jest wyrabianie aktywnych zachowań czytelniczych jak i działanie na rynku pracy wśród bezrobotnych i absolwentów.

Gdy emocje związane z wyborem ostygły, wszystkie wysiłki skierowane zostały na stworzenie przyzwoitych warunków do funkcjonowania biblioteki i centrum. Poszerzenie działalności Gminnej Biblioteki Publicznej o Gminne Centrum Informacji spowodowało stworzenie koncepcji przeniesienia placówki do większego lokalu. Wybrano lokal będący własnością gminy Lniano, gdzie mieściła się pierwotnie plebania, później zaś dawne prezydium, izba porodowa, następnie ośrodek zdrowia. Budynek usytuowany w centrum wsi doskonale spełniał wymogi organizacyjne dla działalności biblioteki. Adaptacja pomieszczeń była jedną z inwestycji, jaką podjąć musiała gmina w ramach ministerialnego projektu. Prace remontowe i adaptacyjne trwały blisko 4 miesiące. Biblioteka w tym momencie, dosłownie rzec by można, wraca do wspomnianej na samym początku historii „macierzy” – bo tu wszystko się zaczęło - w tym budynku po raz pierwszy siedzibę miała biblioteka w roku 1950, wówczas nazywana Gromadzką Biblioteką Publiczną.

31 marca 2003 roku następuje uroczyste otwarcie nowego lokalu bibliotecznego i nowo powstałego Gminnego Centrum Informacji, które stanowi integralną część Gminnej Biblioteki Publicznej, (wówczas od 54 lat) otwierającej społeczności lokalnej możliwości rozwoju duchowego i intelektualnego dzięki rozwijającej się również strukturze księgozbioru literatury beletrystycznej i specjalistycznej. Placówka w ramach tych działań pozyskuje wyremontowane pomieszczenia o powierzchni 140m2. Wymarzone zestawy komputerowe i dostęp do Internetu stają się rzeczywistością. Biblioteka staje przed nowymi zadaniami, inicjatywami na rzecz mieszkańców gminy. Gminne Centrum Informacji składa się z sali komputerowej, w której umieszczono 6 zestawów komputerowych wyposażonych w niezbędne do pracy programy. Każdy komputer podłączony jest do systemu sieciowego z dostępem do Internetu. W centrum znajduje się również kserokopiarka, drukarki, skaner, telefax i inne urządzenia biurowe. Stworzono w tym czasie elektroniczną bazę użytkowników centrum. Wyodrębniono specjalną biblioteczkę zawierającą materiały na temat pisania dokumentów aplikacyjnych, rozwijania własnej działalności, planowania kariery, kodeks pracy i inne. Do dyspozycji Centrum Informacji należały także pozostałe pomieszczenia biblioteki w celu organizowania spotkań, szkoleń, warsztatów, kursów, co podniosło standard oferowanych usług. W ramach tych działań placówka zaczęła ubiegać się o wsparcie finansowe w postaci udostępnienia możliwości skorzystania z programów promujących rynek pracy, które umożliwiły zaspokojenie niedoboru kadrowego w bibliotece. Stażyści i osoby delegowane w ramach przysposobienia do zawodu przez Powiatowy Urząd Pracy w dużej mierze wspierają działalność i obsługę użytkowników.

W roku 2003 odnotowano 1089 czytelników korzystających z biblioteki i 427 użytkowników Gminnego Centrum Informacji. Liczba wypożyczonych książek to: 17147. Księgozbiór placówki liczy 19758 woluminów.

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej mobilizuje placówkę do rozszerzenia wachlarza swoich usług poprzez stworzenie specjalistycznej biblioteczki z literaturą dotyczącą tego zagadnienia i punktu udostępniania informacji dla społeczności lokalnej poprzez organizowanie licznych spotkań informacyjnych i szkoleń.

W marcu 2004 roku utworzona zastała czytelnia Internetowa pn. „Ikonka” – sfinansowana przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w Warszawie. W ten sposób zwiększono możliwość szerszej obsługi użytkownika centrum. Czytelnia Internetowa wyposażona została w 3 komputery połączone w sieci bibliotecznej, aby jak najszersza grupa osób miała dostęp do Internetu zgodnie z założeniem Strategii Lizbońskiej i Strategii Informatyzacji Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2004-2006. Indywidualne podejście do każdego użytkownika zaczęło procentować magnetyzmem, jakim cieszy się placówka. Po kilkuletniej rozszerzonej działalności należy zwrócić uwagę na funkcjonalność i potrzebę istnienia takiej placówki przy zauważalnych efektach walki z bezrobociem i aktywizacją zawodową absolwentów na terenie gminy.

Biblioteka zaczyna tętnić różnorodną działalnością, tworząc ciągle nowe formy pracy z czytelnikiem i użytkownikiem GCI. Wprowadza się nowe usługi m.in. nieodpłatne porady specjalistów: radcy prawnego i doradcy zawodowego, rozwija się praca na rzecz rozpowszechniania informacji do społeczności poprzez ulotkowanie, plakatowanie i udostępnianie informacji na utworzonej stronie Internetowej biblioteki. Poszerza się współpracę z mediami lokalnymi, które umieszczają systematycznie ważne informacje o działalności i proponowanych ofertach placówki na łamach lokalnych gazet. Te formy działania z widocznym skutkiem pozwalają na szybkie dotarcie z informacją do szerokiej rzeszy mieszkańców, w tym czytelników i użytkowników placówki. Podjęto w tym czasie również kroki w celu promocji nie tylko biblioteki, ale całej gminy. Biblioteka jako pierwsza umieszcza na stronie internetowej informacje na temat sołectw Gminy Lniano, ciekawostki z kultury i tradycji zachowywanych przez mieszkańców, materiały dotyczące prac lokalnych twórców nieprofesjonalnych, oraz promocje przyrodniczo-turystyczne gminy. Rozwija się w równym stopniu również działalność kulturalna w postaci warsztatów tematycznych i czytelniczych, lekcji bibliotecznych, wystaw lokalnych twórców, konkursów plastycznych i rękodzielniczych takich jak: konkurs na pisankę wielkanocną, kartkę bożonarodzeniową, wieńce dożynkowe. Wprowadza się również działania skierowane do dzieci i dorosłych w postaci organizacji czytelniczych akcji letnich i jesiennych, warsztatów rękodzielniczych zachowujących tradycję i kulturę, spotkań autorskich, wspomagając rozwój czytelnictwa na terenie gminy.

Okres 2004 i 2005 to czas, kiedy podejmowane są kroki celu rozszerzenia bazy lokalowej placówki i zaoferowanie użytkownikom nowocześniejszych sposobów pozyskiwania informacji. Wykonywane drobne remonty i adaptacje pomieszczeń, które w tym okresie zwiększają powierzchnię placówki o 64m2 dają łącznie bibliotece 204m2 użyteczności bibliotecznej. Pozyskane pomieszczenia wykorzystane zostają na utworzenie pokoju edukacyjnego, w którym odbywają się kursy, warsztaty, szkolenia i spotkania z czytelnikami. Czynny udział w projektach, grantach, konkursach, inicjatywach lokalnych m.in. organizowanych przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego pn. „Moja wieś”, uczestnictwo w programie dotyczącym organizacji wypoczynku dzieci z Białorusi, w Programie Aktywizacji Zawodowej Absolwentów „Pierwsza Praca”, w Programie Ikonka – zgodnie z założeniami Strategii Lizbońskiej i Strategii Informatyzacji Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2004/2006 przy dofinansowaniu MNiI w 2004 roku, w projekcie Europejskiego Funduszu Społecznego – Sektorowym Programie Operacyjnym Rozwoju Zasobów Ludzkich wg działania 1.2 oraz w programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Promocja czytelnictwa”, powoduje wprowadzanie nowych form promocji czytelnictwa w placówce w postaci organizacji wystaw tematycznych, pikników czytelniczych w ramach Akcji lato „Cała Polska czyta dzieciom”, które cieszą się dużą popularnością.

W tym czasie również powstaje inicjatywa dojścia z książką do czytelnika niepełnosprawnego, chorego oraz starszych czytelników, którzy mają trudności w poruszaniu się i dotarciu do biblioteki. Inicjatywa ta pn. „Biblioteka bliżej czytelnika” darzona jest do dnia dzisiejszego dużym poparciem wśród czytelników. Placówka staje się miejscem, gdzie spełniane są ważne zadania społeczno-kulturalne, umożliwia korzystanie z dóbr kultury, dzieł literatury i sztuki, a przede wszystkim z wiedzy zgromadzonej przez pokolenia. Ze względu na swoją dostępność pełni również funkcję centrum informacji dla społeczności lokalnej.

W 2005 roku odnotowano 1067 czytelników i 1005 użytkowników korzystających z powstałych od 2003 roku dodatkowych działów Gminnego Centrum Informacji i Czytelni Internetowej, w tym z 2005 roku 309 osób to nowi użytkownicy GCI. Liczba odwiedzin w czytelni sukcesywnie wzrasta do 1560 osób. Wypożyczenia w liczbie 17270 woluminów i czasopism łącznie. Należy tu również wspomnieć o ofercie skierowanej do czytelników w postaci udostępniania czasopism, filmów na nośnikach VHS i CD, które wypożyczane są do domu w liczbie 684 egzemplarzy, co wskazuje na wzrost zainteresowania tą ofertą, zwiększając tym samym liczbę ogólnych wypożyczeń. Księgozbiór biblioteki liczy już 20604 woluminy. Czytelnia przyciąga coraz to większą rzeszę czytelników częściej korzystających z księgozbioru na miejscu, w roku 2005 odnotowano liczbę udostępnionych książek w czytelni w liczbie 1320 woluminów, w tym również udostępnione jest korzystanie z oprawionych dzienników ustaw sukcesywnie uzupełnianych przez Urząd Gminy w Lnianie.

Koniec roku 2005 przynosi ponowne zmiany jeszcze bardziej pozytywnie wpływające na rozwój placówki. Już w 1998 roku wpisano naszą placówkę do rejestru instytucji kultury Gminy Lniano pod pozycją 1/98, jednakże dopiero w październiku 2005 roku biblioteka uzyskała status formalno-prawny na mocy uchwały nr XXVI/206/05 Rady Gminy Lniano z dnia 25 października 2005 roku w sprawie powołania gminnej instytucji kultury pod nazwą „Gminna Biblioteka Publiczna w Lnianie”. Od tego momentu placówka staje się samodzielną instytucją kultury, która otrzymuje z dniem 1 stycznia 2006 roku własny budżet w postaci dotacji podmiotowej na swoją działalność. W ramach tych postanowień powołano dyrektora gminnej instytucji kultury – Gminnej Biblioteki Publicznej w Lnianie. Stanowisko to z dniem 1 stycznia 2006 roku obejmuje dotychczasowa kierowniczka placówki Iwona Cynarzewska. W celu sprawnego funkcjonowania placówki zatrudnia się pracowników działalności podstawowej, administracji i obsługi m.in. stanowisko głównej księgowej objęła pani Barbara Pstrąg, a stanowisko pracownika obsługi urządzeń komputerowych objął pan Wiesław Szreiber. Łączna liczba etatów zatrudnionych pracowników ogółem wynosi zaledwie 2 i 1/7 etatu. Pomimo to placówka prężnie rozpoczyna swą „nową działalność” jako samodzielna instytucja kultury Gminy Lniano. Już na początku roku 2006 kontynuuje wszystkie podjęte w ubiegłych latach przedsięwzięcia, dalszą współpracę z instytucjami i organizacjami lokalnymi i ponadlokalnymi w celu ciągłej działalności kulturalnej. Tego roku powstaje Centrum Kultury i Tradycji. Centrum to dział powstały w strukturze organizacyjnej biblioteki w ramach zadań podjętych w projekcie pod nazwą „Kultura-Tradycja-Integracja małej ojczyzny” napisanego do lokalnej Organizacji Grantowej w Świeciu realizującej projekt „Działaj Lokalnie V”.
Centrum Kultury i Tradycji to wyodrębniona siedziba dla miłośników kultury, lokalnych nieprofesjonalnych twórców, którzy skupiają się w liczącym już ponad 50 osób Kole Miłośników Kultury i Tradycji pod nazwą „Cis”. Osoby te biorą czynny udział w pracach i nowych inicjatywach na rzecz zachowywania i promowania walorów kulturalno-przyrodniczych naszej gminy poprzez organizowanie wystaw, przeprowadzanie warsztatów rękodzielniczych czy spotkań tematycznych. W wyniku tego przedsięwzięcia oprócz wyodrębnionego pomieszczenia zakupiono niezbędny sprzęt wyposażający centrum, wykorzystywany do przeprowadzania spotkań tematycznych, warsztatów rękodzielniczych i pokazów multimedialnych. Centrum posiada swój unikatowy symbol, na który został przeprowadzony specjalny konkurs. Powołana komisja wybrała spośród kilkunastu dostarczonych propozycji na logo pracę Jolanty Wróblewskiej z Lniana. Od tego czasu wszelkie działania podejmowane w ramach Centrum Kultury i Tradycji są opatrzone tym znakiem. W tym roku przeprowadzono sporo prac remontowych, takich jak renowacja altany, malowanie pomieszczeń bibliotecznych, wymieniono również stolarkę okienną. Zakupiono meble biblioteczne w postaci regałów specjalistycznych i inny sprzęt usprawniający prace w bibliotece (laminator, gilotyna do cięcia papieru, rzutnik multimedialny wraz z ekranem oraz drukarka atramentowa). Nasza biblioteka zmienia się z roku na rok. Coraz to nowsze inicjatywy i kontynuacja tych z poprzednich lat pozwalają na tworzenie placówki nowoczesnej, przyjaznej dla lokalnego środowiska, rozwijającą świadomość aktywnego uczestnictwa w kulturze.

Nadszedł rok 2007, podobnie tak jak w poprzednich latach, kontynuuje się wszystkie inicjatywy i działania, wykonywane są prace remontowe (dalsze wymiany stolarki okiennej, oraz drzwi wejściowych), modernizowanie placówki pod kątem automatyzacji i komputeryzacji. Do najważniejszych przedsięwzięć w roku 2007 zaliczyć należy uczestnictwo placówki w realizacji projektu „Wiemy co posiadamy… Czas na promocję” realizowanego w ramach projektu „Działaj Lokalnie V – 2007”, dzięki któremu biblioteka po raz pierwszy wydaje własną publikację w formie informatora kulturalnego pt. „Kultura –Tradycja dla przyszłości – opowiadamy o naszej kulturze”. Publikacja ta jest zwieńczeniem prac podejmowanych przez placówkę w celu zachowania i promowania lokalnej tradycji i kultury. Również w ramach tego projektu zorganizowany został jarmark kulturalny pn. „Kultura w słowie, barwie i smaku” ukazujący wizerunek naszej lokalnej kultury. Z tej okazji dokonano odsłonięcia rzeźby z drewna lipowego, która została nazwana potocznie Lnianianką. Warto napomknąć, iż stojąca przed Gminną Biblioteką Publiczną rzeźba Lnianianka to dar od Koła Miłośników Kultury i Tradycji „Cis”. Praca została wykonana przez lokalnego nieprofesjonalnego rzeźbiarza Pana Andrzeja Podwalskiego z Lubodzieża i przedstawia kobietę w stroju kociewskim, trzymającą wyczesany len w postaci surówki lnianej, stała się ona symbolem przedstawiającym pochodzenie nazwy miejscowości Lniano. Nasza placówka cieszy się ogromną aprobatą wśród lokalnego społeczeństwa, jest rozpoznawalna i często odwiedzana, liczne kursy kwalifikacyjne, szkolenia, warsztaty komputerowe, czytelnicze, plastyczne i rękodzielnicze o zasięgu lokalnym i ponadlokalnym, zajęcia edukacyjno promujące, lekcje biblioteczne i tematyczne, spotkania autorskie, wystawy lokalnych i ponadlokalnych artystów nieprofesjonalnych, prelekcje, odczyty poezji i prozy skupiają w tym roku 1025 czytelników i 1399 użytkowników takich działów jak Gminne Centrum Informacji, Czytelnia Internetowa, Centrum Kultury i Tradycji. Liczba wypożyczeń to 17797 wypożyczeń literatury beletrystycznej i czasopism łącznie. Tego samego roku odbyło się 109 różnego typu form działań, w których udział brało blisko 1000 osób. Stan księgozbioru wynosi 21802 woluminy.

W roku 2008 opracowano i wdrożono własny program biblioteki pn. „Edukacja czytelnicza”, którego celem jest zwiększenie wśród mieszkańców gminy potrzeby świadomego uczestnictwa w kulturze poprzez umiejętne czytelnictwo i korzystanie z placówek bibliotecznych. Rozpoczęto nowy cykl konkursów czytelniczych dla najmłodszej grupy czytelniczej pod nazwą „Mole szczęściarze” oraz dla dorosłych - „Najaktywniejszy czytelnik roku”. Ogłoszono również II edycję konkursu literackiego na wiersz pod hasłem „Moje miejsce na ziemi”, który stał się inspiracją do powstania drugiej publikacji w formie tomiku wierszy i opowiadań lokalnych twórców, wydanej przez placówkę pn. „Szuflada”. Tomik ten stał się początkiem cyklu publikacji prezentujących efekty prac lokalnych pisarzy, poetów, publicystów z terenu Gminy Lniano i uczestników konkursów literackich organizowanych przez placówkę. W ramach rozwoju pod kątem automatyki placówki podjęto współpracę i udział w projekcie dofinansowanym w ramach Działania 2.1a Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich pod nazwą „Wioska internetowa – kształcenie na odległość na terenach wiejskich” przy współpracy z Fundacją Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia oraz Przedsiębiorstwa Telekomunikacyjnego Optoland S.A. Za priorytetowe zadanie uznano stworzenie nowoczesnego miejsca udostępniania zasobów wiedzy. W marcu tegoż roku powstaje w bibliotece Centrum Kształcenia, przez co staje się ona placówką o charakterze kulturalno-oświatowym wyposażoną w nowoczesny sprzęt komputerowy z oprogramowaniem dającym możliwość korzystania z nowocześniejszego sprzętu komputerowego od posiadanego dotychczas. Pracownię wyposażono w 6 stanowisk komputerowych wraz z biblioteczką multimedialną zawierającą pakiet programów edukacyjnych oraz laserowe urządzenie wielofunkcyjne, projektor multimedialny wraz z ekranem, zestaw głośników, tablet graficzny i monitor wielkoformatowy.

W roku 2009 na bazie funkcjonującego działu Gminnego Centrum Informacji i w ramach przystąpienia do współpracy ze Stowarzyszeniem Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej „Inkubator przedsiębiorczości”, w ramach Działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego utworzono w placówce Wiejski Mini Inkubator Przedsiębiorczości, którego celem jest promocja oraz wsparcie inicjatyw, rozwiązań zmierzających do tworzenia nowych miejsc pracy poprzez budowę postaw kreatywnych, służących rozwojowi i powstawaniu mikroprzedsiębiorstw na obszarze wiejskim powiatu świeckiego.

W tym samym roku powstaje na bazie funkcjonującego od blisko 24 lat Klubu Miłośnika Książki tzw. Klub Świerszczyka, który skupia najmłodszych czytelników biblioteki i ich opiekunów spotykających się systematycznie na terenie placówki i współpracujących z biblioteką świetlic działających w gminie, by wspólnie poznawać specyfikę korzystania z prasy dla najmłodszych, dyskutować na temat przeczytanych czy wysłuchanych książek, by uczestniczyć w zajęciach plastycznych, czytelniczych i edukacyjnych z zakresu wiedzy o książce i społeczeństwie przeprowadzanych na podstawie scenariuszy i materiałów zawartych m.in. w dwutygodniku dla dzieci „Świerszczyk”.

Współcześnie…
Biblioteka w Lnianie należy do najstarszych instytucji kulturalnych o szerokim zasięgu oddziaływania. Posiada też bogate tradycje i doświadczenia w kształtowaniu kulturalnego oblicza naszej gminy. Mówi się, że ludzie, którzy nie czytają książek, nie przyswajają treści przekazu telewizyjnego, nie potrafią posługiwać się skomplikowanym i nowoczesnym sprzętem, z trudem rozumieją otaczający ich świat i jakkolwiek biblioteka nie stanowi dziś jedynego źródła kontaktu mieszkańca wsi z literaturą naukową, beletrystyką i czasopismem, jej rola we współczesnym środowisku lokalnym wcale nie maleje, wręcz przeciwnie, wzrasta w szybkim i systematycznym tempie.

Gminna Biblioteka Publiczna w Lnianie zgodnie z założeniami działalności ujętej w statucie instytucji szczególnie ukierunkowana jest na rozwój czytelnictwa, kultury i zachowanie tradycji lokalnych i regionalnych. Wspomaganie edukacji i potrzeb informacyjnych lokalnego społeczeństwa oraz rozwój o charakterze kulturalno-oświatowym placówka wykonuje m.in. poprzez uczestnictwo w dostępnych projektach realizowanych przez stosowne instytucje, z którymi nawiązywane są partnerstwa i współprace.

Posiadając już od prawie 6 lat w swoich strukturach organizacyjnych dział Centrum Informacji (GCI) placówka umożliwia edukację w postaci rozwoju kwalifikacji zawodowych osób bezrobotnych, absolwentów i osób narażonych na utratę pracy jak i pracujących, którzy poprzez uzyskanie dodatkowych umiejętności, takich jak nabycie znajomości obsługi programów komputerowych np. (Subiekt, Microsoft Office) oraz posługiwanie się językami obcymi, w postaci nauki przez udostępnione w placówce platformy e-learningowej w dziale Centrum Kształcenia na Odległość. Umożliwienie dokształcania się w toku indywidualnym poprzez możliwość korzystania z platformy edukacyjnej z wykorzystaniem zbioru słowników multimedialnych w danych językach udoskonaliło działalność placówki w tym zakresie.

Duży udział placówka ma w rozwoju naszego społeczeństwa pod kątem informacyjnym. W myśl idei społeczeństwa informacyjnego uczestnicy licznych warsztatów i szkoleń uzyskują wiedzę z podstaw obsługi komputera, Internetu w celu pozyskiwania potrzebnych informacji i umiejętności. Poprzez te działania uczestnicy poprawiają swój status nie tylko zawodowy, ale również społeczny. Wzrasta w lokalnym społeczeństwie świadomość potrzeby samodokształcania się, rośnie zaufanie do pozyskiwania informacji poprzez nowoczesne technologie informacyjne i komunikacyjne. W roku 2009 odnotowano w tym dziale 1603 użytkowników.

W ramach tego działu biblioteka udostępniania nieodpłatnie korzystanie z Internetu na 13 stanowiskach komputerowych pracujących w sieci lokalnej placówki, ponadto w ofercie znajdują się również takie usługi jak kserowanie, drukowanie, skanowanie, bindowanie, laminowanie, nagrywanie na nośniki elektroniczne, telefax, organizacja szkoleń, warsztatów i kursów specjalistyczno-informacyjnych w formie grupowej jak i indywidualnej dostosowanej do potrzeb społeczeństwa.

Gminna Biblioteka Publiczna w Lnianie zajmuje się również obsługą czytelniczą wybranych grup czytelników. Od 6 lat realizuje inicjatywę dojścia z książką do czytelnika niepełnosprawnego, chorego i czytelnika starszego pokolenia, którzy mają trudności w poruszaniu się i dotarciu do placówki. Podjęta inicjatywa pod nazwą „Biblioteka bliżej czytelnika” darzona jest dużym poparciem wśród czytelników. Posiada bogatą ofertę dla seniorów i osób niepełnosprawnych, systematycznie uzupełniana w księgozbiór specjalistyczny z dziedziny medycyny oraz pokrewnych dziedzin, które ściśle związane są z edukacją osób starszych i chorych z określonymi stopniami niepełnosprawności. Następną grupą czytelników tworzą osoby bezrobotne, lub narażone na utratę pracy, dla nich to właśnie uzupełniany jest systematycznie według zapotrzebowania specjalistyczny księgozbiór dotyczący np. prawa pracy, psychologii i socjologii pracy.

Innymi instrumentami stosowanymi w wymienionej działalności są warsztaty, kursy i spotkania tematyczne dla osób bezrobotnych i innych zainteresowanych użytkowników biblioteki (kursy językowe, komputerowe w formie tradycyjnej oraz e-learning’owej, warsztaty z rękodzielnictwa i informacyjno-edukacyjne m.in. dotyczących metod pisania pism aplikacyjnych i pozyskiwania oraz wypełniania wniosków w sprawie środków pozarządowych. Wykorzystując współpracę ze Stowarzyszeniem Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej „Inkubator przedsiębiorczości w Świeciu” w ramach działania 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samo zatrudnienia programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach projektu „Wiejskie Inkubatory Przedsiębiorczości” utworzono siedzibę „Wiejskiego Mini Inkubatora Przedsiębiorczości”, który opiera się na działalności funkcjonującego już w placówce działu pod nazwą „Gminne Centrum Informacji”.

Przedsiębiorcy z terenu Gminy Lniano i Gmin ościennych to grupa czytelników, która korzysta z pomocy w postaci pozyskiwania informacji z Internetu dotyczących rynku zbytu itp. Grupa ta korzysta również z sukcesywnie rozszerzanej literatury specjalistycznej z zakresu ekonomii, bankowości, rachunkowości, zarządzania zasobami ludzkimi i przedsiębiorczości. Młodzież ponadgimnazjalna i studenci to następna grupa użytkowników, na którą placówka w szczególności zwraca uwagę - na jej solidne wyposażenie w odpowiednie publikacje z różnych dziedzin życia społecznego, m.in. ekonomii, rachunkowości, medioznawstwa, psychologii, socjologii, bankowości, prawa. W tym celu dotacja pozyskana m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dużym stopniu wykorzystana jest na rozbudowę działu literatury popularnonaukowej potrzebnej do uzyskania przez czytelników wykształcenia zawodowego.

Biblioteka to także instytucja obsługująca najmłodszych czytelników stosująca różne formy działań w kierunku promowania czytelnictwa wśród najmłodszych. W tym celu działa wspomniany wcześniej Klub Świerszczyka, organizowane są spotkania i warsztaty czytelnicze pod hasłem „Przedszkolak w bibliotece”. Zwiększono zakup literatury dziecięcej oraz zaprenumerowano specjalnie dla tej grupy czytelników czasopisma edukacyjne. Tradycją stały się projekcje filmów i bajek dla dzieci, spotkania wakacyjne i podczas ferii zimowych liczne konkursy plastyczne i czytelnicze, które przyciągają coraz więcej małych czytelników. Przeprowadzane w placówce lekcje biblioteczne, warsztaty rękodzielnicze, tematyczne i edukacyjne, konkursy plastyczne i rękodzielnicze, zajęcia edukacyjno-promujące, spotkania autorskie, akcje czytelnicze (obchody Dni Książki i Tygodnia Bibliotek Polskich, Lato) różnego typu wystawy tematyczne i prac lokalnych i pozalokalnych twórców nieprofesjonalnych, kiermasze książek, imprezy wewnątrzbiblioteczne i plenerowe w postaci pikników z biblioteką, gromadziła ogólnie w placówce rocznie średnio na około 100 różnego typu form działań ponad 1700 osób. Rejestruje się średnio w ciągu roku około 1000 czytelników i ponad 1500 użytkowników działów GCI, CK, Czytelni Internetowej i czytelni dla dorosłych.

Średnio w ciągu roku czytelnicy wypożyczają ponad 18 tysięcy woluminów literatury beletrystycznej i czasopism łącznie. Systematyczna i odpowiednia analiza zapotrzebowań na nowe publikacje książkowe oraz uczestnictwo w programach wspierających rozwój czytelnictwa sprawia, że księgozbiór placówki liczy obecnie 21683 woluminy. Biblioteka posiada również do dyspozycji 12 tytułów czasopism i gazet codziennych dostępnych dla każdego czytelnika i użytkownika na miejscu i z możliwością wypożyczenia na zewnątrz.

Obecnie mocną stroną placówki jest obszerny i różnorodny księgozbiór dostosowany do potrzeb lokalnego środowiska czytelniczego, dobra lokalizacja biblioteki w centrum wsi przy głównej ulicy miejscowości gminnej i posiadanie programu rozwoju czytelnictwa pt. „Edukacja czytelnicza”.

W siedzibie placówki znajdują się również działy powstałe w ramach uczestnictwa w różnych programach pozwalających na rozwój infrastruktury placówki pod kątem technicznym, informatycznym i komputerowym, m.in. Centrum Kształcenia na odległość, Gminne Centrum Informacji, Wiejski Mini Inkubator Przedsiębiorczości, Czytelnia Internetowa „Ikonka” wyposażone w sprzęt służący do nowoczesnego przekazu informacji.

Placówka gromadzi grupy inicjatywne, w skład których wchodzą członkowie powstałych w bibliotece kół zainteresowań takich jak. Miłośników Kultury i Tradycji p.n. „Cis”, lokalni twórcy i Klub Świerszczyka.

Biblioteka posiada sieć lokalną, która łączy wszystkie urządzenia komputerowe i peryferyjne, ponadto istnieje techniczna możliwość udostępnienia Internetu poprzez sieć radiową w bibliotece i do odległości dookólnej 300 metrów, posiada łącze internetowe o parametrach 6Mbit/s, udostępniania nieodpłatnie usługi prawne jeden raz w miesiącu przez wykwalifikowanego radcę prawnego , posiada dobre warunki do przeprowadzania warsztatów i lekcji bibliotecznych, spotkań autorskich, prelekcji i odczytów, oraz szkoleń i kursów na łączną liczbę 50 osób, w tym szkolenia i kursy np. komputerowe, językowe, e-learningowe na 13 stanowiskach komputerowych (13 osób jednorazowo) wykorzystując odpowiednie programy wspomagające edukację na odległość oraz przeprowadzanie wideokonferencji Tandberg Movie .prowadzi również własną stronę internetową i posiada swoje logo.

Biorąc pod uwagę wymienione atuty można stwierdzić, że Gminna Biblioteka Publiczna w Lnianie staje się ośrodkiem aktywności lokalnej w myśl Programu Rozwoju Bibliotek, w którym również uczestniczy ona od 2009 roku, staje się miejscem pozyskiwania informacji oraz punktem gromadzenia kultury i tradycji lokalnych. To w niej poza wypożyczaniem książek przeczytaniem na ekranie komputera najciekawszych wiadomości lokalnych, z kraju i ze świata, można porozmawiać przez komunikator z rodziną mieszkającą bardzo daleko, nawet za granicą, znaleźć najlepszą ofertę kupna poszukiwanej rzeczy lub oferty pracy, nierzadko załatwić sprawy urzędowe. To właśnie tu regularnie odbywają się ciekawe zajęcia dla dzieci i dorosłych, a książkę można zamówić już nawet przez Internet. Placówka, otwarta na liczne inicjatywy i działania społeczne, staje się instytucją, gdzie spotykają się wszystkie grupy społeczne w różnym wieku, to punkt spotkań, zebrań lokalnych społeczników, liderów i animatorów lokalnej kultury działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego i informacyjnego.

Lniano 2010 r.

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Nasz Facebook

JUBILEUSZ GBP LNIANO 1950-2020

PATRONI ROKU 2024

ACADEMICA