Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

LNIANO

Położenie

Lniano jest wsią gminną leżącą w granicach terytorialnych powiatu świeckiego oraz województwa kujawsko – pomorskiego. Sołectwo rozciąga się na obszarze 675,8515 ha. W okolicach Lniana przebiega zatarta już granica pomiędzy Kociewiem a Ziemią Borowiacką.

Historia

Gwarowo nazwa ta brzmi – Lniono.

Forma Lniano jest późna, pojawiła się dopiero w XVI wieku. Pierwotnie ta nazwa brzmiała inaczej, na co wskazują XV -wieczne zapisy typu: Ylwen (z 1415 r.  i 1430 r.), Lnyano (z 1534). Być może pierwotnie było to Lwiano, jak podają zapisy z 1649, zmieniono ją na dla rodzimego wyrazu len czy raczej lniany. Powstanie Lniana jako osady datuje się najprawdopodobniej na XII wiek. W 1320 r. ziemie kasztelanii świeckiej, a więc również Lniano, weszły w skład utworzonego krzyżackiego komturstwa świeckiego. Teren Lniana, Siemkowa i Lubodzieża zarządzał wówczas sędzia świecki Janusz. Ważną datą w historii gminy Lniano jest 6 marzec 1454 r. wtedy doszło do włączenia Lniana do państwa polskiego. Lniano należało do Prus Królewskich przez prawie 300 lat. W tym okresie nastąpił rozwój społeczno-gospodarczy, wprowadzony został system folwarczno-pańszczyźniany. Na początku XVIII  gospodarka zwolniła, ale już od lat dwudziestych tego samego stulecia pojawiły się nowe formy gospodarowania, które przyczyniły się do kolejnego ożywienia. Wpływ na to miały wojny prowadzone ze Szwedami w latach 1626-29 oraz 1655-60 a także „czarna śmierć”, choroba, która wyniszczyła ludność. Pierwszy rozbiór Polski z 1772 r. włączył Lniano do monarchii pruskiej Fryderyka II. Przez cały okres zaborów następowała systematyczna germanizacja, głównie poprzez szkoły, w których nauka odbywała się w języku niemieckim, z wyjątkiem nauki religii w szkołach najniższego szczebla. Okres panowania pruskiego w Lnianie i całym powiecie świeckim zakończył się w 1920 r. wkroczeniem oddziałów polskiego wojska.

Zabytki

- szkoła, początek XX w.

- zespół dworca kolejowego, pocz. XX w.

- domy drewniane i murowane z końca XIX w. i początków XX w..

Wieś wyróżnia położenie na skraju Borów Tucholskich oraz sąsiedztwo Wdeckiego Parku Krajobrazowego, które przyczyniają się do atrakcyjności turystycznej.

Lniano na starych fotografiach

Co warto zobaczyć w Lnianie

1. Kościół parafialny p.w. NNMP

2. Stara część budynku Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II (zabudowa z czerwonej cegły), powstanie szkoły datuje się na rok 1898.

3. Domy drewniane z XIX w.

4. Cmentarz ewangelicki

5. Lipa drobnolistna uznana za pomnik przyrody przy ul. Wyzwolenia 18

6. Strefa rekreacji i wypoczynku przy ul. Dworcowej (odrestaurowany park)

7. Gminna Biblioteka Publiczna w Lnianie oraz cis przy placówce

1 2

34

5 6

7

Kultura

Na terenie Lniana funkcjonuje Gminna Biblioteka Publiczna. Należy do najstarszych instytucji kulturalnych o szerokim zasięgu odziaływania. Posiada też najbogatsze tradycje i doświadczenie w kształtowaniu kulturalnego oblicza naszej gminy, gdyż funkcjonuje od 1950 roku.

https://lniano.naszabiblioteka.com/

https://www.facebook.com/bibliotekalniano/

https://lniano.pl/

Profil społecznościowy KGW Lniano: https://www.facebook.com/Ko%C5%82o-Gospody%C5%84-Wiejskich-w-Lnianie-110298081722482

Sołtys - Daniela Januszewska

Praca wykonana podczas warsztatów w ramach projektu "Qlturalne Rozgrywki"

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Nasz Facebook

JUBILEUSZ GBP LNIANO 1950-2020

PATRONI ROKU 2024

ACADEMICA