Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

SIEMKOWO

Położenie

Siemkowo położone jest w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego w powiecie świeckim, gmina Lniano. Wokół znajdują się wsie: Bramka, Kawęcin, Lubodzież, Wętfie i Jeziorki. Zajmuje powierzchnię 627,0412 ha.

Historia

Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą już z 1310 r. Wieś Siemkowo była nadana przez króla polskiego rycerzowi Siemko za zasługi wojenne. Nazwa miejscowości pochodzi od jego imienia, dlatego też Siemkowo jest wsią o rycerskim rodowodzie.

Zapisy historyczne:

Sueinkowe 1310, Symko, 1649, Schimkowo 1789, Szimkowo 1860, Simkau 1920, Siemkowo 1928.

W czasie II wojny światowej przez Siemkowo przetoczyła się dość duża bitwa, w czasie której uległa znacznemu zniszczeniu. Tutejsza ludność jeszcze do dziś znajduje różne pamiątki z okresu wojny. Warto wiedzieć, że większość mieszkańców przed II wojną światową stanowili koloniści niemieccy. W roku 1908 Niemcy zbudowali małą Remizę Strażacką nad stawem (dzisiejszy przystanek PKS) w tym roku powstała Ochotnicza Straż Pożarna. Polska Ochotnicza Straż Pożarna w Siemkowie powstała w 1925 roku, której prezesem przez cały okres międzywojenny był Piotr Walkiewicz. Ten mały budynek służył strażakom aż do lat 70-tych. Wówczas postanowiono budynek gospodarczy koło szkoły przebudować na Remizę Strażacką z salą do tańca wraz z zapleczem. W okresie jesienno-zimowym służyła ona młodzieży szkolnej jako zastępcza sala gimnastyczna.

Zabytki

Wieś Siemkowo w przeszłości była wielkim majątkiem ziemskim o dużej powierzchni, świadczą o tym liczne budynki gospodarcze oraz pałac (była szkoła) z parkiem, z różnymi gatunkami drzew. W parku jest potężny dąb ( pomnik przyrody), którego wiek szacuje się na ok.700 lat.

Pałac został zbudowany na najwyższym wzniesieniu, wokół którego były stawy i zalane łąki, przez co dostęp do pałacu był niezwykle utrudniony. Droga dojazdowa do pałacu prowadziła z kierunku Bramki przez ogród należący do domu nauczyciela.

Pod względem krajobrazowym Siemkowo wraz z całą okolicą znajduje się na Równinie Tucholskiej, która uważana jest za piaszczystą równinę usłaną licznymi morenami (wzniesieniami). Obecność tych moren, na tle rozległej przestrzeni powoduje wygląd lekko falisty.

Według mapy geologicznej Polski powstanie Równiny Tucholskiej, a więc i terenu Siemkowa pochodzi z epoki kredowej. Ziemie znajdujące się w tej wsi są tworem polodowcowym, o czym świadczą widniejące moreny i wklęsłości po epoce polodowcowej. Dzięki sprzyjającemu klimatowi i dobrym glebom szata roślinna znajduje tu znakomite warunki rozwoju. Uprawia się pszenicę, jęczmień, żyto, ziemniaki oraz rośliny przemysłowe jak buraki cukrowe i rzepak, a w przeszłości len. Wokół wsi są liczne łąki i pastwiska oraz bagna, z których w przeszłości wydobywano torf służący miejscowej ludności jako opał. W odległości ok. 1 km od wsi znajduje się jezioro o powierzchni ok. 50 ha.

Kultura

Sołectwo Siemkowo proponuje spędzenie wolnego czasu mieszkańcom na różnego rodzaju imprezach kulturalnych, sportowych w świetlicy wiejskiej. Pielęgnowane są stare tradycje i obyczaje. W dawnej szkole działa Klub Seniora.

Link do profilu społecznościowego Facebook Sołectwa Siemkowo: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063070878788

Sołtys - Tomasz Bagiński

Praca wykonana podczas warsztatów w ramach projektu "Qlturalne Rozgrywki"

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Nasz Facebook

JUBILEUSZ GBP LNIANO 1950-2020

PATRONI ROKU 2024

ACADEMICA