Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Górnicza Wioska- Piła Młyn-Gostycyn

Utworzono dnia 26.08.2020

Na zakończenie wakacji 24 sierpnia br. nasza biblioteka zorganizowała wyjazd do wsi tematycznej „Górnicza Wioska” w Pile Młyn. Celem tej podróży było poznanie historii podziemnego górnictwa węgla brunatnego oraz przyrodę Borów Tucholskich w atrakcyjny sposób.

Górnicza Wioska to miejsce stworzone przez społeczników, którym leży na sercu ochrona zabytków, tradycji i dziedzictwa kulturowego. Rozkochali się w lokalnej tematyce unikatowego, podziemnego górnictwa węgla brunatnego i starają się przywracać do życia ten wspaniały fragment lokalnej historii z okresu 1850 – 1945.

W trakcie pobytu można skorzystać z następujących atrakcji:

1. Poszukiwanie skarbu górnika Wilhelma Krügera

Gra terenowa polegająca na poszukiwaniu skarbu z wykorzystaniem specjalnie opracowanych kart gry, które otrzymują uczestnicy. Zabawa odwołuje się do historii górnictwa, górników i przyrody Borów Tucholskich. Wykorzystuje i wzmacnia umiejętności poruszania się i orientacji w terenie, rozwiązywania zagadek oraz praktycznego wykorzystywania wiedzy zdobytej w trakcie poszukiwań. Gra jest połączona ze ścieżką przyrodniczo-historyczną oraz urządzeniami audioprzewodnika, dzięki którym tylko u nas uczestnicy usłyszą głosy zwierząt i ptaków zamieszkujących Bory Tucholskie, poznają ich zwyczaje oraz ciekawostki dotyczące ich życia oraz dźwięki przeszłości jedynych w Polsce podziemnych kopalń węgla brunatnego..

2. Spotkanie z duchem kopalni Skarbnikiem

Duch kopalni to postać opowiadająca o górnictwie i górnikach i wprowadzająca pod ziemię – głębokość wejścia do sztolni wynosi ok. 6 metrów. Dalsza część podziemna kopalni jest w chwili obecnej niedostępna ze względów bezpieczeństwa. Spotkania z duchem odbywają się o wyznaczonych godzinach. Częstotliwość uzależniona jest od ilości turystów.

3. Interaktywna przygoda w Starej Maszynowni

Interaktywna makieta Górniczej Wioski w Borach Tucholskich sprzed 100 lat – wizyta w tym miejscu składa się z opowieści o historii górnictwa, rodzajach kopalin, sposobach docierania do węgla. Makieta posiada dużą ilość ruchomych elementów, panele tematyczne i wzbogacona jest o efekty dźwiękowe i świetlne.

4. Pole dla gzubów czyli XIX wieczne gry i zabawy

Inne niż znane dzieciom gry i zabawy – tylko tutaj sprawdzą się w toczeniu felgi, zbijaku, labiryncie kulkowym, strzelaniu z procy do puszek czy skacząc “w gumę” i chłopka.

5. Ścieżka Bosego Antka

Sensoryczna ścieżka zmysłów – spacer po szyszkach, węglu brunatnym, mchu itp.

6. Wiejska zagroda

Spotkanie ze zwierzętami domowymi Górniczej Wioski..

Dodatkowo można skorzystać z imprezy biesiadnej i zorganizować imprezę w stylu "Wesele Sztygara" bądź "Barbórkowa Biesiada Piwna".

Odwiedzając Górniczą Wioskę przyczyniacie się do jej dalszego rozwoju, prowadzenia prac badawczych, aktywizacji społeczności lokalnej i działań zmierzających do rekonstrukcji obiektów starych, zabytkowych podziemnych kopalń węgla brunatnego.

Z całym sercem polecamy to miejsce, które zapeni ciekawe i różnorodne atrakcje dla dzieci i nie tylko. Bardzo miła, domowa atmosfera, niezwykle przyjazna i oddana sprawie obsługa o wielkiej merytorycznej wiedzy. Jest to czarujące miejsce, w którym czuć ducha historii. Polecamy go wszystkim miłośnikom przyrody do odpoczynku w harmonii z naturą i przede wszystkim Gospodarzom. W miejscu tym na pewno znajdziecie miejsce, w którym to będziecie mogli czytać ksiązki do woli. Dlatego też Górnicza Wioska otrzymała od nas Certyfikat za stworzenie przestrzeni do dobrego relaksu z książką.

Zachęcamy równiez do obejrzenia relacji z pobytu w Górniczej Wiosce, link do filmu: https://www.facebook.com/bibliotekalniano/videos/746485132751053/

Link do strony Górniczej Wioski: https://gorniczawioska.pl/

Wycieczka na zakończenie wakacji do Górnieczej Wioski 24.08.2020

Utworzono dnia 25.08.2020, 13:49

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Nasz Facebook

JUBILEUSZ GBP LNIANO 1950-2020

PATRONI ROKU 2024

ACADEMICA